Faculty Leaders List

School

Program

Position

Faculty Leader 2021-22

ARHU

Alliance Heritage Center (AHC)

Center Director

Tom Kinsella

ARHU

Interdisciplinary Center for Hellenic Studies (ICHS)

Center Director

Tom Papademetriou

ARHU

South Jersey Culture and History Center (SJCHC)

Center Director

Tom Kinsella

ARHU

Stockton Text Center (STC)

Center Director

Dave Roessel

ARHU

Master of Arts in American Studies (MAAS)

Graduate Program Chair

John O'Hara

ARHU

Africana Studies (AFAN)

Program Chair

Donnetrice Allison

ARHU

Studies in the Arts - Performing (ARTP)

Program Chair

Caitlin Pittenger

ARHU

Visual Arts (ARTV)

Program Chair

Hannah Ueno

ARHU

Communication Studies (COMM)

Program Chair

Joe'l Ludovich

ARHU

Historical Studies (HIST)

Program Chair

Robert Nichols

ARHU

Languages and Culture Studies (LCST)

Program Chair

Katherine Panagakos

ARHU

Literature (LITT)

Program Chair

Adam Miyashiro

ARHU

Philosophy and Religion (PHIL)

Program Chair

Jongbok Yi

ARHU

African American Studies Minor (AFST)

Minor Program Coordinator

Donnetrice Allison

ARHU

Dual Degree Literature/American Studies (BA, LIAM)

Dual Degree Coordinator

N/A

BUSN

Lloyd D. Levenson Institute of Gaming, Hospitality and Tourism (LIGHT)

Center Director Staff

Jane Bokunewicz

BUSN

Master of Business Administration (MBA)

Graduate Program Chair

Keith Diener

BUSN

Master of Business Administration in Healthcare Admin and Leadership (MHAL)

Graduate Program Chair

Christian Ehiobuche

BUSN

Business Studies (BSNS)

Program Chair

Warren Kleinsmith

BUSN

Computer Information Systems (INSY)

Program Chair

Chenyan Xu

BUSN

Computer Science (CSCI)

Program Chair

Vince Cicirello

BUSN

Hospitality and Tourism Management Studies (HTMS)

Program Chair

Brian Tyrell

BUSN

Accounting Track Coordinator (ACCT)

Program Associate Chair

Warren Kleinsmith

BUSN

Business Analytics (BUSA)

Program Associate Chair

Shaoping Zhao

BUSN

Finance Track Coordinator (FINA)

Program Associate Chair

Michael Busler

BUSN

Management Track Coordinator (MGMT)

Program Associate Chair

John Pearlstein

BUSN

Marketing Track Coordinator (MKTG)

Program Associate Chair

Amit Mukherjee

BUSN

Business Studies Dual Degree (BS, BA/MBA)

Dual Degree Coordinator

Kerrin Wolf

EDUC

Doctor of Organizational Leadership (EDOL)

Graduate Program Chair

John Quinn

EDUC

Master of Arts in Education (MAED) 

Graduate Program Chair

Kim Lebak

EDUC

Master of Arts in Instructional Technology (MAIT)

Graduate Program Chair

Doug Harvey

EDUC

Teacher Education Program (TEDU)

Program Chair

Norma Boakes

EDUC

Special Education Certificate (SPED)

Program Associate Chair

Shelly Meyers

GENS

Honors Program (HONR)

Director

Joshua Duntley

GENS

Murphy Writing Center

Center Director Staff

Emari DiGiorgio

GENS

Master of Arts in Holocaust and Genocide Studies (MAHG)

Graduate Program Chair

Raz Segal

GENS

Genocide Prevention Certificate (GPC)

Graduate Prog Coordinator

Raz Segal

GENS

Cannabis Studies Minor (CNST)

Minor Program Coordinator

Ekaterina Sedia

GENS

Digital Literacy & Multimedia Design Minor (LITD)

Minor Program Coordinator

Michael McGarvey

GENS

Disability Studies Minor (DIST)

Minor Program Coordinator

Kerri Sowers

GENS

Global Studies Minor (GLST)

Minor Program Coordinator

Lauren Balasco

GENS

Holocaust and Genocide Studies Minor (HGST)

Minor Program Coordinator

Judith Vogel

GENS

Jewish Studies Minor (JWST)

Minor Program Coordinator

Marcia Fiedler

GENS

Latin American and Caribbean Studies Minor (LACS)

Minor Program Coordinator

Kamieka Murphy

GENS

Migration Studies Minor (MIGR)

Minor Program Coordinator

Jess Bonnan-White

GENS

Women's, Gender and Sexuality Studies Minor (WGSS)

Minor Program Coordinator

Betsy Erbaugh

GENS

Writing Minor (WRTG)

Minor Program Coordinator

Marcy Isabella

GENS

G-Group

Program Convenor

John O'Hara

GENS

A - Arts

Subscript Convenor

Caitlin Pittenger

GENS

H - Historical Consciousness

Subscript Convenor

Bill Lubenow

GENS

I - International/Multicultural

Subscript Convenor

Reza Ghorashi

GENS

R1/R2 - Race and Racism Education

Subscript Convenor

Darrell Cleveland

GENS

V - Value/Ethics

Subscript Convenor

Aakash Taneja

GENS

First-Year Seminar (FSEM)

Program Convenor

Geoffrey Gust

GENS

First Year Studies (FRST) Program

Program Chair

Heather McGovern

GENS

First Year Studies (FRST) Critical Thinking

Program Associate Chair

John O'Hara

GENS

First Year Studies (FRST) Math

Program Associate Chair

Francis Nzuki

GENS

First Year Studies (FRST) Writing

Program Associate Chair

Lisa Youngblood

GENS

Quantitative Reasoning Across the Disciplines (QUAD)

Program Convenor

Emily Ryan

GENS

Writing Across the Curriculum (W2)

Program Convenor

Nancy Reddy

HSCI

Doctor of Nursing Practice (DNP)

Graduate Program Chair

Mary Padden-Denmead

HSCI

Doctor of Physical Therapy (DPT)

Graduate Program Chair

Patricia McGinnis

HSCI

Master of Science in Communication Disorders (MSCD)

Graduate Program Chair

Amy Hadley

HSCI

Master of Science in Nursing (MSN)

Graduate Program Chair

Larider Ruffin

HSCI

Master of Science in Occupational Therapy (MSOT)

Graduate Program Chair

Mary Kientz

HSCI

Bachelor of Science in Health Science (BSHS)

Program Chair

Luis Garcia

HSCI

Bachelor of Science in Nursing (BSN)

Program Chair

Rose Scaffidi

HSCI

Exercise Science (EXSC)

Program Chair

Kelly Dougherty

HSCI

Public Health (PUBH)

Program Chair

Tara Crowell

HSCI

Public Health Minor (PUBH)

Minor Program Coordinator

Tara Crowell

HSCI

Holistic Health Minor (HOLH)

Minor Program Coordinator

Mary Lou Galantino

HSCI

Health Science/Physician Assistant (BSHS/MSPA)

Dual Degree Coordinator

Kerri Sowers

HSCI

BSHS Pre-Communication Disorders (CD)

Program Associate Chair

Stacy Cassel

HSCI

BSN Accelerated (NUAC)

Program Associate Chair

Jacqueline Arnone

NAMS

Coastal Research Center (CRC)

Center Director

Stewart Farrell

NAMS

Data Science & Strategic Analytics (DSSA)

Graduate Program Chair

Russell Manson

NAMS

Professional Science Master's in Environmental Science (PSM)

Graduate Program Chair

Tait Chirenje

NAMS

Biology (BIOL)

Program Chair

Michael Lague

NAMS

Biology (BIOL)

Program Chair

Nathanial Hartman

NAMS

Chemistry (CHEM)

Program Chair

Kristen Hallock-Waters

NAMS

Environmental Science (ENVL)

Program Chair

Catherine Tredick

NAMS

Marine Science (MARS)

Program Chair

Susanne Moskalski

NAMS

Mathematics (MATH)

Program Chair

Chia-Lin Wu

NAMS

Applied Physics (PHYS)

Program Coordinator

Joseph Trout

NAMS

Sustainability (SUST)

Program Chair

Patrick Hossay

NAMS

Biochemistry (BCMB)

Program Associate Chair

Kelly Keenan

NAMS

Geology (GEOL)

Program Associate Chair

Matthew Severs

NAMS

Dual Degree Engineering (BS/BSE) or (BS/MSE)

Dual Degree Coordinator

Monir Sharobeam

NAMS

Dual Degree Biology + Doctor of Osteopathic Medicine (BS + DO) BCMB + Doctor of Pharmacy; BS + Doctor of Dental Medicine (DMD)

Dual Degree Coordinator

Elizabeth Pollock

NAMS

Environmental Science Dual Degree (BS/PSM)

Dual Degree Coordinator

Aaron Stoler

NAMS

Pre-Med

Pre-Professional Advisor

Elizabeth Pollock

SOBL

The Stockton Center on Successful Aging (SCOSA)

Center Director

David Burdick

SOBL

The Stockton Center on Successful Aging (SCOSA)

Assistant Director

Christine Ferri

SOBL

Master of Arts in Criminal Justice (MACJ)

Graduate Program Chair

Deeanna Button

SOBL

Master of Arts in Counseling (COUN)

Graduate Program Chair

Sara Martino

SOBL

Master of Social Work (MSW)

Graduate Program Chair

Robert Barney

SOBL

Criminal Justice (CRIM)

Program Chair

Susan Fahey

SOBL

Economics (ECON)

Program Chair

Ramya Vijaya

SOBL

Political Science (POLS)

Program Chair

Tina Zappile

SOBL

Psychology (PSYC)

Program Chair

Marc Berg

SOBL

Sociology & Anthropology (SOCY)

Program Chair

Elizabeth Erbaugh

SOBL

Social Work (SOWK)

Program Chair

Maya Lewis

SOBL

Behavioral Neuroscience Minor (NEUR)

Minor Program Coordinator

Elizabeth Shobe

SOBL

Childhood Studies Minor (CHST)

Minor Program Coordinator

Kaite Yang

SOBL

Gerontology Minor (GERO)

Minor Program Coordinator

Christine Gayda-Chelder

SOBL

Victimology & Victim Services Minor (VICT)

Minor Program Coordinator

Guia Calicdan-Apostle

SOBL

Criminal Justice Dual Degree (BA/MACJ)

Dual Degree Coordinator

Kimberley Schanz

SOBL

Pre-Law

Pre-Professional Advisor

Linda Wharton

SOBL

Washington Internship Program (WASH)

Campus Liaison

Michael Rodriguez

 

Research and Professional Development Committee (R&PD)

Chair

Christy Goodnight

 

Institutional Review Board (IRB)

Chair

Deeanna Button